Státní dluh alias co znamená půjčit si 100 miliard?!
V médiích se poslední dobou hodně řeší kroky naší vlády v souvislosti s koronavirem, kdy každý den lítá 100 miliard sem, 100 miliard tam, řeší se témata jako státní dluh, rating ČR, že tu dnešní srandu budou jednou splácet naše děti apod.
Přijde mi, že každý to nějak vnímá, ale málokdo ví o čem je vlastně řeč a co to pro něj znamená. Pojďme si prohlédnout pár čísel, která nám pomohou si udělat reálnější představu o aktuálním dění.
Mrzí mě, že 5000,- pod stromeček pro každého důchodce nebo 1530,- / měs. navíc pro každého zaměstnance s hrubou mzdou 30 000,- / měs. si dokáže představit každý, ale už jen velmi malá část populace si dokáže živě a reálně představit, co s námi takové zadlužování může udělat.
V roce 2019 dosáhla výše státního dluhu 1 640,2 miliard, výdaje na obsluhu státního dluhu činily 39,6 miliardy. To je 2,41%. To platí Česká republika na úrocích za svůj dluh každý rok bankám, investičním fondům a dalším věřitelům.
V ČR máme aktuálně 5 277 000 pracujících. Každý pracující tedy ročně zaplatí 7 500,- na úrocích.
Co se stane, když se někdo rozhodne si půjčit 100 miliard? (potřebná částka na zrušení superhrubé mzdy a dárek v podobě 5 000,- pro každého důchodce)
Navýší se státní dluh a vzrostou výdaje na jeho obsluhu, tedy každoroční platba úroků a to zhruba o těch 2,4 miliardy (2,41% ze 100 miliard, ale možná to bude o něco levněji díky nižším úrokovým sazbám), každý pracující v ČR tedy zaplatí ročně o 455,- více na úrocích.
Pokud má být letošní shodek 500 miliard a příští rok se počítá s 300 miliardami, zvedne se náš státní dluh během dvou let o krásných 50% na zhruba 2 440 miliard a od roku 2021 budeme každý rok platit na úrocích ročně o 20 miliard více, celkem tedy 11 370,- ročně na každého pracujícího občana ČR.
A to napořád. Dluhu se jen tak nezbavíme. To by chtělo vyrovnaný či přebytkový rozpočet anebo vyšší inflaci. Inflací se sice dluhu nezbavíme, ale snížíme jeho reálnou hodnotu. Bohužel tímto způsobem znehodnotíme jak dluhy, tak úspory populace v ČR.
Vzhledem k tomu, že nás už za dva roky čekají výdaje 60 miliard ročně jen na úroky ze státního dluhu, pojďme si lehce rýpnout do ministerstva financí a ukažme si jejich grafiku na téma, co všechno se dá pořídit za 1 miliardu:
Obrázek - Státní rozpočet 2020 v kostce
zdroj: mfcr.cz (2020)
A teď k tomu ratingu. Co to je a jaký to má vliv?
Na stránkách ministerstva financí (odkaz níže) se můžete podívat na náš aktuální rating u různých ratingových agentur. Ty nás, myšleno Českou republiku, hodnotí jako dlužníka.
Většinou používají podobné hodnocení jako třeba u pračky nebo ledničky, takže ideální je mít hodně "A", nejlépe tři, a nějaká ta "+". Každopádně koho to zajímá více do hloubky, doporučuji použít google, zadat třeba "Moody´s rating scale" a strýček google vám vyhledá celou tu ratingovou škálu a vy si můžete udělat představu kde se na ní ČR nachází.
Když máme skvělý rating, půjčujeme si na trzích (od bank, investičních fondů a dalších) levně, s nízkým úrokem.
Dobrý rating znamená, že jsme fajn zemička, hospodaříme rozumně a je téměř jisté, že všechny peníze vždy vrátíme i s úroky.
Když nám některé agentury rating zhorší, protože se jim na našem hospodaření něco nelíbí, znamená to, že si věřitelé (banky, investiční fondy apod.) začnou dávat větší pozor a budou nám půjčovat méně a s vyšším úrokem.
A jelikož my náš dluh (aktuálně těch 1,7 bilionu) nesplácíme, spíše jen platíme úroky a refinancujeme ho pořád dokola (při pětiletém dluhopisu musíme peníze po pěti letech vrátit a znovu si je půjčit, pokud zrovna nemáme přebytky, což nemáme), tak nás musí sakra zajímat za jakých podmínek si budeme půjčovat za pár let.
Ono se nám také může stát (byť je to trochu šílená představa, reálná spíše v Jižní Americe), že nám jednoho krásného dne nebude chtít půjčit nikdo, současní věřitelé budou chtít půjčené peníze vrátit a my je nebudeme mít kde vzít.
Závěr:
Tento článek si neklade za cíl prezentovat mé politické názory. Popravdě sám nevím, koho volit. Vím jen, že mám blíže ke kapitalismu, než socialismu.
Spíš jsem chtěl širší veřejnosti ukázat pár faktů a čísel, aby více lidí pochopilo širší souvislosti. A abychom mohli vést rozumnou diskusi na téma, zda bychom se s tím zadlužováním neměli trochu krotit nebo zda je to v pořádku. Co myslíte?
Zdroje.:
MFCR.CZ (2020): https://www.mfcr.cz/cs/o-ministerstvu/vzdelavani/rozpocet-v-kostce/statni-rozpocet-v-kostce-2020-38000
MFCR.CZ (2020): https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/rizeni-statniho-dluhu/zakladni-informace/ratin